Синергія незламної команди: різноманітні форми допомоги родинам з дітьми у Херсонському хабі

Херсонський хаб в лютому активізував роботу для родин з дітьми, які потерпають від прифронтового положення міста. Окрім занять з логопедом, психологом та соціальним працівником, розпочалися зустрічі з позитивного батьківства, а команди працівників хабу пройшли серію тренінгів з підвищення кваліфікації. 

Синергія працівників Херсонського хабу у наданні гуманітарної, психологічної, соціальної та юридичної підтримки родин з дітьми в лютому урізноманітнилась: додались консультації для батьків та опікунів, арттерапія з соціальним працівником та психологом,  робота з  логопедом з фокусом на загальний розвиток мовлення та мислення, а також заняття йогою для батьків та підлітків та кінопокази з дискусіями. 
 
Психолог та логопед працюють у співпраці для розвитку особистості дитини
Психолог Галина Лисенко провела в лютому понад 20 групових та індивідуальних занять в Херсонському хабі. Галина вчить дітей та дорослих формувати стійкість, рішучість, сміливість долати труднощі, знаходячи в собі приховану силу. Її методики направлені на відновлення ментального здоров’я, створення можливостей для заспокоєння та самопідтримки. 
Живе невимушене спілкування корисно для дітей, які вже декілька років поспіль навчаються онлайн. 
Психолог працює над розвитком сенсорно-перцептивної сфери, уяви та уваги, зорово-моторної координації. Арттерапія з використанням різних матеріалів допомагає віднайти душевний спокій та зарядити «внутрішню батарейку» простими заняттями. 
Наприклад, на одному з занять діти  різнокольоровими нитками «малюють»  на  липкій поверхні зі скотчу. Вони описують настрій та відчуття окремих кольорів, дрібна моторика під час такого ниткового малювання прискорює загальний розвиток дитини та розвиває фантазію, каже Галина. Одна  п’ятирічна  дівчинка  намалювала  ниткою портрет свого психолога таким чином:
Логопед Анастасія Андрющенко проводить в Херсонському хабі ігрові заняття з дітьми, даруючи дітям радощі та вільність руху (окрему статтю про Анастасію можна знайти тут 
Під час групового заняття з логопедом діти слухають казки, грають у рольові ігри з особливою пластикою та мовленнєвим диханням, розпізнають звуки, роблять зарядку, розповідають історії та збільшують словниковий запас.  

Інтеграційні заходи для дітей та батьків формують життєво важливі навички
Вперше у лютому  соціальний працівник Ірина Костінюк  провела кіноперегляди для майже 30 дітей та батьків. «Херсонським дітям потрібно відволіктися від жахіть сьогодення. Ми влаштовуємо кіноперегляди з подальшим обговоренням в нашому укритті: це мультфільми про важливість батьківської підтримки, про дорослішання та прийняття життєвих рішень», – розповідає Ірина. Також Ірина організувала заняття з йоги для батьків, під час яких вони виробляють звичку до здорового способу життя, уваги до свого тіла та настрою, вчилися справлятися зі стресом. "Це гарна можливість на деякий час перевести увагу та посилити внутрішній ресурс для спілкування з дітьми", - впевнена Ірина. 
 
Заходи із позитивного батьківства вчать як краще зрозуміти потреби своїх дітей та не вимагати від них дорослої поведінки. Позитивне батьківство нагадує, як чути дитину, відчувати її емоції та як дозволяти їй бути диною. Ірина ділиться з батьками теоретичними знаннями та правилами: «Позитивне батьківство – це виховання стосунків, побудованих на повазі та чітких очікуваннях. Коли діти відчувають міцний зв'язок зі своїми батьками, вони, швидше за все, виростуть стійкими, впевненими, турботливими та відповідальними дорослими». Соціальний працівник вчить батьків зосередитись на межах свого контролю не лише за поведінкою дитини, але і  за власними реакціями. Кожен з батьків мріє, щоб їхні діти виросли успішними та щасливими, але як цього досягти? Позитивне батьківство відповідає: тільки разом – думати, робити,  радіти та досягати успіхів. 
“Я розказую батькам теорію та приклади з життя, але більше слухаю та спонукаю, щоб батьки самі розповідала один одному та ділилися досвідом, щоб був діалог та інтерактивне спілкування, за методикою «рівний рівному». Ми нікого не судимо, не оцінюємо, але пропонуємо: дайте дитині  робити все, що можливо, разом з батьками. Дитина – це повноцінний член родини, який має свої бажання та емоції, має право на дитинство, адже діти не самі обрали бути в Херсоні та жити під обстрілами. Треба поважати дитину, яка має право на відпочинок, спілкування з однолітками, на власну волю та на інший мирний світ”, – розповідає Ірина.

Соціальний працівник проводила навчання правил мінної безпеки для дітей молодшого віку за допомогою тематичного мультика про пса Патрона, який знайомить дітей з небезпечними предметами (мінами та боєприпасами), показує місця, де вони можуть бути, навчає як діяти, якщо вони побачили підозрілий предмет. Також понад 60 дітей отримали рюкзаки від ЮНІСЕФ із розмальовками, гігієнічними засобами та іншим.

Навчання для команд хабів та рекомендації батькам з позитивного батьківства
Команди працівників хабів пройшли три тренінги з підвищення кваліфікації – з гендерної компетентності, мінної безпеки та надання першої домедичної допомоги. На тренінгу «Дорослішання без гендерних стереотипів» та вебінарі з гендерної компетентності фахівці вчилися говорити з батьками та дітьми про подолання гендерних стереотипів. Тренінг з мінної безпеки вчить, як подавати дітям різного віку інформацію про вибухонебезпечні предмети та навчати правил безпеки. Тренінг з надання першої домедичної допомоги показав якими правилами керуватися у надзвичайних ситуаціях.

Для самоосвіти нашим читачам рекомендуємо наступні ресурси: 
Психічне здоров'я та психосоціальна підтримка: https://support-parents.org/parenting-in-crisis/   
Посібник для тренерів по батьківству без гендерних стереотипів буде корисним і для наших читачів:  https://ukraineparenting.web.ox.ac.uk/. 
Онлайн бібліотека з корисними матеріалами від ЮНІСЕФ для батьків/опікунів, вчителів та дітей:  https://spilnoteka.org/ 

Громадська організація “Успішна жінка” у співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та за підтримки Міністерства закордонних справ та міжнародної торгівлі Канади реалізує проєкт “Надання психосоціальної підтримки та кейс-менеджмент родин з дітьми у Херсонській області, які постраждали внаслідок війни” у форматі хабів в Херсоні та селах Надеждівка, Лиманець, Чорнобаївка, впроваджуючи інтегровану модель психосоціальних послуг.  

Галина Бахматова

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Берислав: зустріч з владою. «Громадське коло навколо Бериславської громади: стань архітектором відновлення».

Підсумкова діалогова Платформа в Бериславській громаді: надбання та перспективи