Пів року після виборів: чи не забули депутати Херсонської міської ради приймати громадян, - моніторинг

 

Серед 868 депутатів 16 міських рад, діяльність яких моніторилася у рамках всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”, 13% не виконують законодавчо визначеного обов’язку щодо прийому виборців. Для Херсонської міської ради ця кількість становить – 41%. Про це під час пресконференції 04/06/2021  у місті Херсон розповіли експерти кампанії. 

Як розповів голова ГО «Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень» Олександр Мошнягул, відомості щодо здійснення прийому громадян абсолютної більшості депутатів місцевих рад оприлюднені на офіційних сайтах цих рад, однак при цьому майже в половині міських рад, охоплених моніторингом кампанії, станом на початок квітня цього року інформація щодо прийому громадян доступна стосовно не всіх депутатів. Найбільше таких депутатів - в Одеській і Миколаївській міських радах (п’ята частина всього депутатського корпусу). Також не доступна інформація щодо прийому громадян частини депутатів міських рад Луцька та Херсона (17% та 13% відповідно),  Полтави та Києва (7% та 5%, відповідно).

“Значні зміни у порядок прийому громадян внесли карантинні обмеження. При цьому, як встановили наші експерти, абсолютна більшість депутатів здійснює прийом громадян на початку своєї каденції, зокрема в умовах «червоної» зони карантинних обмежень, обираючи альтернативні способи спілкування з жителями своїх міст та запроваджуючи додаткові безпекові заходи.  Однак з 868 місцевих депутатів 13% не виконують цього законодавчо визначеного обов’язку.  Найбільше депутатів, стосовно яких не вдалось підтвердити здійснення прийому громадян, було серед депутатів Сумської (45%), Херсонської (41%), Київської (24%) та Полтавської (17%) міських рад”, - повідомив експерт.

Нерідко місцеві обранці попри вимогу Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» здійснювати особистий прийом громадян щонайменше раз на місяць, делегують ці повноваження помічникам. У трьох міських радах кількість таких випадків є суттєвою: 27% в Одеській міській раді, 17% у Хмельницькій міській раді та 15% в Херсонській міській раді. Серед депутатів Київради така практика є найбільш поширеною: більшість депутатів використовують допомогу помічників у виконанні цього обов’язку (72% з всіх депутатів, здійснення прийому якими було підтверджено). 

“Спірного забарвлення ця практика набуває тоді, коли делегування обов’язку щодо здійснення прийому громадян призводить до того, що депутати особисто зустрічаються з громадянами рідше ніж раз на місяць”, - підкреслив Олександр Мошнягул.

Крім того, експерти заявили, що практика попереднього запису громадян на прийом та відсутність доступної інформації про графік особистого прийому депутатами і регулярне ігнорування депутатами прийому не відповідає вимогам чинного законодавства, а також обмежує рівні можливості для всіх громадян комунікувати зі своїми представниками в міських радах.

Результати моніторингу засвідчили, що серед депутатів всіх 16 міських рад, які були охоплені моніторингом, найбільш популярним місцем здійснення прийому є виділене окреме приміщення комунальної власності для потреб здійснення прийому громадян (30%) або ж приміщення організації партії (24%).

Про особливості ведення депутатами Херсонської міської ради VIII-го скликання розповів координатор громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» в м. Херсон Артем Чайковський. В результаті прямої перевірки проведення депутатами міської ради особистих прийомів громадян не було встановлено факт прийомів для 41% депутатів  (22 з 54). Як не дивно, це є сталим результатом – показник такого рівня спостерігався для депутатів минулого скликання.

 


Особливості ведення персональних прийомів громадян Херсонської міської ради

З цих 22 депутатів, щодо яких не встановлено факт прийому громадян, 7 депутатів  взагалі не оприлюднили відомості щодо прийому громадян – контактну інформацію, адреси громадських приймалень: Євгенія Бєла, Юрій Попутько (фракція «Слуга народу»), Олена Мазур, Костянтин Сивак, Михайло Опанащенко, Антон Хмаро (фракція «Опозиційна платформа – за життя»),  Ірина Ценкер (позафракційна).

 

У решти 15-ти оприлюднені графіки про проведення особистих прийомів громадян у власних депутатських профайлах, проте факт проведення особистих прийомів депутатами підтвердити також не вдалось: Вадим Даник, Костянтин Кириченко, Оксана Матусевич, Євген Пляс, Сергій Харченко (фракція «Слуга народу»), Юрій Рожков, Олександр Демчук, Ілля Карамаліков, Євген Троцький (фракція «Нам тут жити»), Олексій Заболотний, Альона Ротова, Олена Бреславець (фракція «Опозиційна платформа – за життя»), Віталій Йосипенко, Олександр Ложичев (фракція «Європейська солідарність»), Ольга Співакіна (фракція «Блок Володимира Сальдо»).


Також, за фактом моніторингових візитів, було встановлено, що 32 депутати Херсонської міської ради прийом здійснюють, проте він не завжди особистий. Було зафіксовано 9 випадків, коли прийом вели помічники: помічник Бебко Івана, помічник Сидоренка Андрія (фракція «Нам тут жити»), помічник Глухова Івана, помічник Яцько Юрія (фракція «Європейська солідарність»), помічник Кирилова Юхрія (фракція «Слуга Народу»), помічник Сальдо Володимира (фракція «Блок Володимира Сальдо»), помічник Стельмашенка Юрія (фракція «Опозиційний платформа – за життя»),  помічник Підперигори Романа, помічник Пастуха Ігоря (позафракційний).

Не обійшлось без цікавих моментів. Під час моніторингового візиту до громадської приймальні депутата Стельмашенка Юрія виявилось, що його помічниця є депутаткою Херсонської обласної ради. Трохи інша ситуація у депутата Ігоря Пастуха, він має спільну помічниця з депутаткою Ольгою Виноградовою. При чому основний прийом веде Виноградова, а спільна помічниця їй асистує. 

Лише один депутат вказав в офіційному профайлі, що веде особистий прийом по запису (Володимир Сальдо, фракція «Блок Володимира Сальдо»). Під час моніторингового візиту громадської приймальні депутата було зафіксовано, що замість депутата в його офіційній приймальні знаходиться помічник, депутат же приймає виключно за попереднім записом в день, вказаний у профайлі. Загалом, під час візитів встановлено, що за попереднім записом прийом громадян веде Ігор Пастух (позафракційний); замість нього веде прийом помічниця та депутат Ольга Виноградова (позафракційна). Хоча й не було зафіксовано прийом Ольги Співакіної (фракція «Блок Володимира Сальдо»), юрист їхнього офісу надав інформацію, що прийом депутатки відбувається за попереднім записом (що не відображено у офіційному профайлі депутатки). 

 

Місця ведення персональних прийомів громадян Херсонської міської ради

Більшість депутатів ради (28 депутатів з 54) здійснює особисті прийоми громадян у приміщеннях, виділених міською радою для потреб депутата. Переважно це заклади освіти та бібліотеки. Також до переліка можна додати як адміністративні будівлі (будівлі районних виконкомів тощо), так і будівлі комунальних підприємств.  Для пересічного громадянина простіше всього знайти приймальні, що знаходяться в закладах освіти та культури. Здебільшого, на таких закладах наклеєні оголошення з датою та часом прийому, а біля самої приймальні встановлена вивіска.

 

Незручно розташовані громадські приймалень у адміністративних будівлях. Аналогічна ситуація з будівлями комунальних підприємств. Прикладом може слугувати громадська приймальня Ігоря Житченка (фракція «Опозиційна платформа – за життя») – будівля «ХЕРСОНЕЛЕКТРОТРАНС», де на вході є пункт охорони і пропускний режим. Другим за зручністю у знаходженні є партійна громадська приймальня «Європейської солідарності». 6 з 7 депутатів однойменної фракції Херсонської міської ради проводять особистий прийом громадян на території партійного офісу. Складна ситуація виявилась з приймальнями в комерційних установах. Не завжди, як, наприклад на фасаді громадської приймальні Івана Бебко (фракція «Нам тут жити»), є зовнішня ознака громадської приймальні – вивіска. А це ускладнює пошук. Найбільш «прихованими» для громадян є приймальні Ігоря Пастуха та Ольги Виноградової (позафракційні), та Віталія Бєлоброва й Андрія Сидоренка (фракція «Нам тут жити»). 


Ще одним суттєвим мінусом у зручності розміщення місць прийому є те, що всі депутати, які здійснюють прийоми громадян за місцем роботи, не розмежовують депутатські прийоми з прийомами за основним місцем роботи.

 

 

Основні питання персональних прийомів громадян Херсонської міської ради

Найактуальнішими питаннями виявилися ті, що стосуються сфери житлово-комунального господарства та благоустрою. З цими питаннями зверталися до 26 представників місцевої влади. В основному вони стосувались місцевих проблем громади – непрацюючий гідрант, збереження зелених зон, стан під’їзних доріг, ремонт прибудинкових територій в цілому. Другими за актуальністю виявились питання юридичного характеру. За правовою допомогою зверталися до 25 депутатів. До цих питань опосередковано відносяться правові рекомендації щодо дій по збереженню зелених насаджень, щодо вирішення тяжб тощо. Питаннями матеріальної допомоги мешканцям міста опікуються 16 депутатів – від допомоги ветеранам АТО, до матеріальної допомоги на певну операцію. Окремо дорожні питання виділили 13 депутатів, особливо це стосувалось депутатів, чиї громадські приймальні знаходяться на периферії. Варто зауважити, що більшість звернень виборців стосуються чи професійної діяльності депутата (ректор ВУЗу, завідуюча лікарні тощо), або діяльності депутата в постійних депутатських комісіях. Звернення у рамках діяльності комісій, та звернення у рамках громадських прийомів депутати здебільшого не розподіляють.

З повним текстом узагальнення практик здійснення прийому громадян депутатами міських рад обласних центрів та міста Києва можна ознайомитися за посиланням.

Повний текст звіту щодо здійснення прийому громадян депутатами Херсонської міської ради розміщений за посиланням.

Моніторинг здійснення прийому громадян депутатами 15 міських рад обласних центрів: Вінниці, Івано-Франківська, Києва, Кропивницького, Луцька, Львова, Миколаєва, Одеси, Полтави, Рівного, Сум, Харкова, Херсона, Хмельницького, Черкас та Чернігова, а також Києва, - проводився у період з 1 лютого 2021 р. по 31 березня 2021 р. представники громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад».

Контакти: ГО «Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень»,

0-999-508-666, kyi.notkie@gmail.com

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням. (https://bit.ly/3yWWdci)

За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:

На веб-платформі Атестація депутатів місцевих рад

В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Берислав: зустріч з владою. «Громадське коло навколо Бериславської громади: стань архітектором відновлення».

Підсумкова діалогова Платформа в Бериславській громаді: надбання та перспективи