АНОНС: Освіта та медицина Бериславщини - головні напрямки обговорення на діалоговій Платформі


АНОНС-ЗАПРОШЕННЯ

27 жовтня 2023 року, в п’ятницю, з 12.00 до 15.00  відбудеться  робоча зустріч Платформи громадської участі у відновленні Бериславської  громади з тем розвитку медицини та освіти. 

Робоча група з питань розробки і  реалізації Плану відновлення та розвитку Бериславської міської територіальної громади та громадська організація Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень (ПЦПСД) запрошують представників влади, громадських організацій,  ініціативних груп, активістів громади, журналістів, волонтерів та всіх зацікавлених взяти участь в обговоренні двох важливих тем повоєнного відродження Бериславської громади: МЕДИЦИНИ та ОСВІТИ. 
Регламент роботи: доповіді-презентації –  до 10-ти хвилин,  виступи  учасників  обговорення з кожної теми  до 3-х хвилин. 

Порядок денний роботи Платформи:

1) ВСТУПНЕ СЛОВО  щодо Плану відновлення та розвитку Бериславської міської територіальної громади на період 2023 – 2027 років, напрямків розвитку та першочергових  пріоритетів відбудови інфраструктури. 
Спікер: Алчієв Олександр Сергійович, начальник Бериславської міської військової адміністрації 

2) МЕДИЦИНА: Коли і як формуватимуть спроможну мережу зак¬ладів охорони здоров’я Бериславської громади.
Доповідач: Северін Ігор Вікторович – заступник директора з технічних питань КНП «Бериславська центральна районна лікарня» 

3) МЕДИЦИНА: Можливості та виклики медичних закладів в період військових дій та після відведення лінії вогню. 
Доповідач: Абрамов Ігор Федорович - Головний лікар КНП «Бериславський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Бериславської районної ради

4) ОСВІТА: Перспективи відбудови освіти у Бериславській міській територіальній громаді. 
Доповідач: Гончар Михайло Васильович – начальник Управління освіти, культури, молоді, туризму та спорту Берисавської міської ради

5) РІЗНЕ. 

Модератор Платформи:  Галина Бахматова – інформаційний менеджер ПЦПСД 

Захід зорганізується завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проекту «Ефективність процесів відновлення та відбудови в Україні через забезпечення участі громадян», який виконує ГО «Центр Доброчин» у партнерстві з громадським  організаціями «Громадська ініціатива Луганщини», «Фонд розвитку міста Миколаєва», «Чугуївська правозахисна група» та «Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень» (Херсон).

З питань участі звертайтесь до: 
Олег Дядюн, менеджер ГО ПЦПСД, тел. +38(066)7895089    
Маргарита Гришко,  в.о. начальника відділення соціального захисту населення,  тел.  +38(066)552 79 13

ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА ЩОДО СИСТЕМИ ОСВІТИ
Статистика: 
Станом на 1 січня 2022 року освітня мережа громади складалася з 6 закладів загальної середньої освіти, в яких навчалося 2012 учнів; 10 закладів дошкільної освіти, де виховувалось 523 дитини; двох закладів позашкільної освіти, де за 15 напрямами здійснювали підготовку 710 вихованців та Бериславського інклюзивно-ресурсного центру. Освітня мережа відповідала демографічній ситуації та фінансовій спроможності громади. 
Після повномасштабного російського вторгнення вдалося відновити освітній процес в онлайн-режимі у двох закладах загальної середньої освіти, де у 2022/23 навчальному році освіту здобувало 1278 учнів (або 63,5% довоєнного контингенту), а у 2023/24 навчальному році – 1181 учень (або 58,7%). Заклади дошкільної та позашкільної освіти наразі перебувають у режимі простою.

Окупації та воєнні дії на території громади спричинили до руйнації освітньої інфраструктури, пошкодження навчального обладнання, відтоку педагогічних кадрів та дитячого контингенту. Станом на 19 жовтня 2023 році з 7 будівель закладів загальної середньої освіти втрачено 4 будівель; з 10 закладів дошкільної освіти зруйновано 3 будівлі.  Уцілілі будівлі закладів освіти мають різний ступінь пошкоджень (вибиті вікна, пошкоджений фасад і дах).
Перебування громади в зоні активних бойових дій, наразі, не створює сприятливих прогнозів щодо відновлення освітнього процесу у закладах освіти у очному режимі.

Серед викликів, які стоять перед освітньою сферою громади, є:
1. Безпекова ситуація, що зокрема загрожує подальшому знищенню освітньої інфраструктури;
2. Демографічна криза, як у громаді так і в усій області;
3. Знищення дохідної бази місцевого бюджету;
4. Невизначеність державної політики щодо подолання наслідків бойових дій на деокупованих територіях та відбудова їх цивільної та виробничої інфраструктури.


ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА ЩОДО СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я 
Статистика: 
Станом на 1 січня 2022 року мережа медичних закладів громади складалася з 7 закладів охорони здоров’я ,  а саме 3 амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 4 фельдшерських пунктів,  які обслуговували 18062 чоловік  в Бериславській громаді. Медична мережа відповідала демографічній ситуації та фінансовій спроможності громади. 
Після повномасштабного російського вторгнення  робота медичних закладів не припинялася , наразі не функціонує лише  Раківський фельдшерський пункт. 
Окупації та воєнні дії на території громади спричинили до руйнації закладів охорони здоров’я  , пошкодження медичного обладнання, відтоку медичних  кадрів та населення . Станом на 19 жовтня 2023 році з 7 будівель закладів охорони здоров’я  втрачено будівлю Бериславської амбулаторії  загальної практики сімейної медицини.    
Уцілілі будівлі медичних закладів  мають різний ступінь пошкоджень (вибиті вікна, , виламані двері, пошкоджені фасади  та  дахи). Незважаючи на це  мешканці Бериславської громади отримують медичну допомогу, медичні працівники забезпечують  прийом хворих  на дому. Перебування громади в зоні активних бойових дій, наразі, не створює сприятливих прогнозів щодо відбудови медичних закладів. 

Серед викликів, які стоять перед сферою охорони здоров’я  громади, є:
1. Безпекова ситуація, що зокрема загрожує подальшому знищенню медичної інфраструктури;
2. Демографічна криза, як у громаді так і в усій області;
3. Подолання наслідків підриву Каховської ГЄС;
4. Невизначеність державної політики щодо подолання наслідків бойових дій на деокупованих територіях та відбудова їх цивільної та виробничої інфраструктури.

ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА ЩОДО ПРОЕКТУ ДІАЛОГОВИХ ПЛАТФОРМ
Мета: сформулювати аспекти та напрямки процесу відновлення в  громаді та обговорити їх.  Формування свідомості та відповідальності за місце, де живеш, розуміння важливості участі громадян у процесах відновлення (як при плануванні, так і реалізації планів/стратегій відновлення) у жителів пілотних громад Чернігівської, Харківської, Луганської, Миколаївської та Херсонської областей.  Спільні обговорення влади та громади сприяють  скоординованому внеску громадянського суспільства в проекти реконструкції та відновлення регіону,  врахуванню  потреб та побажань. Пріоритетні чи нові теми та порядок денний зустрічей генерують разом  місцеві регіональні експерти у співпраці з місцевими жителями та активістами.

Реконструкція території:
окрім фізичної та матеріальної складової, має включати також і  соціальну, духовну, культурну  реконструкцію та відродження громади. 

Адвокація на національному рівні: презентація аналітичних записок та участь у заходах Міністерства розвитку інфраструктури України щодо реконструкції та відновлення, а також прозорості та підзвітності місцевої влади сприятиме процесу залучення скоординованого внеску громадянського суспільства до проектів реконструкції.

Методика роботи Платформи: Територіальні громади України по-різному постраждали від російського вторгнення, але спільним для них є потреба в ранній реконструкції та відновленні життя громад. Комплексне відновлення є орієнтованим на громадян, тобто людино-центричним. Територіальні громади розробляють комплексні програми відновлення і саме процес участі громадянського суспільства, бізнесу, інших зацікавлених сторін є важливим для забезпечення того, щоб різноманітні представники були змістовно включені та почуті. 
З початку повномасштабного військового вторгнення російської федерації в Україну звична взаємодія органів влади всіх рівнів з інститутами громадянського суспільства та процес залучення громадян до прийняття рішень суттєво змінилися.  Разом з тим, національне законодавство, воєнний стан та обмеження, пов’язані з ним, не забороняють повної участі громадян у місцевому самоврядуванні. Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт «Про внесення змін до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування».  Залежно від рівня безпеки і можливостей кожного регіону можна використовувати гнучкі форми участі: електронні консультації, дистанційні конференції, онлайн опитування мешканців тощо. Це сприятиме збереженню та забезпеченню громадської участі у процесі відбудови громад, а також взаємодії «знизу-вгору» під час процесу відновлення в Україні.  

Принципи створення Платформи громадської участі у відновленні громади: залучення громадян, посилення демократії, співпраця та партнерство, стійкий розвиток, освіта та підвищення обізнаності, інновації, адвокація, сприяння соціальній справедливості, забезпечення ресурсів, створення позитивного соціального впливу, розвиток між секторального діалогу,  підтримка культури участі, відновлення соціальних зав’язків в громаді, гендерна рівність, інклюзивність. 

Концептуальні завдання по цільовій аудиторії:
Допомогти місцевій владі та громаді  усвідомити відповідальне ставлення до залучення громадян в процес прийняття рішень, зокрема при плануванні та реалізації планів/стратегій відновлення громад під час воєнного/після воєнного стану.  
Зміцнити співробітництво між місцевою владою, жителями і громадськими організаціями під час відновлення територіальної громади.  
Посилити комунікацію між владою та громадою для максимального залучення жителів громади у процеси розробки та ухвалення рішень на місцях. 

Галина Бахматова

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Берислав: зустріч з владою. «Громадське коло навколо Бериславської громади: стань архітектором відновлення».

Підсумкова діалогова Платформа в Бериславській громаді: надбання та перспективи