Що гальмує реформу децентралізації на Херсонщині?

29 вересня о 13.00 в Кризовому медіа-центрі Херсон відбувся круглий стіл з теми «Що гальмує реформу децентралізації на Херсонщині?», метою якого було створення коаліції НДО на підтримку цієї реформи в Херсонській області. Ініціатором заходу виступили Офіс реформ та регіонального розвитку у Херсонській області та регіональний Ресурсний центр сприяння розвитку місцевої демократії.

Координатор Офісу реформ та регіонального розвитку у Херсонській області Оксана Сілюкова розповіла присутнім про стан реалізації реформи децентралізації в Херсонській області, про те, як відбувається процес об’єднання територіальних громад, які при цьому виникають проблеми, та як, на її думку, їх треба вирішувати.


За словами Сілюкової, в області протягом останніх кількох місяців суттєво активізувався процес об’єднання в територіальних громадах. Протягом травня-вересня 2016 року затверджено 16 розпоряджень голови обласної державної адміністрації, якими регламентовано утворення 16 об’єднаних територіальних громад, до складу яких увійшла  51 місцева рада, зокрема:

- Рубанівська Великолепетиського району;
- Музиківська Білозерського району;
- Чаплинська, Хрестівська, Асканія-Нова та Присиваська Чаплинського району;
- Каланчацька та Мирненська  Каланчацького району;
- Зеленопідська, Тавричанська та Чорнянська Каховського району;
- Великокопанівська та Новомаячківська Олешківського району;
- Гладківська Голопристанського району;
- Любимівська Каховського - Горностаївського районів;
- Таврійська Новокаховської міської ради - Каховського району.

Підготовлено та направлено звернення обласної державної адміністрації до Центральної виборчої комісії про призначення перших виборів депутатів місцевої ради та відповідного місцевого голови по 12-ти об’єднаним громадам. На сьогодні Постановою ЦВК від 23.09.2016 року №396 призначено перші вибори у 4 об’єднаних громадах області – Музиківській, Каланчацькій, Асканії-Нови та Хрестівській. Утворення 2 об’єднаних територіальних громад – Любимівської і Таврійської – потребує внесення змін до меж суміжних районів та міста обласного значення. Добровільне об’єднання всіх зазначених громад потребує внесення відповідних змін до Перспективного плану формування територій громад Херсонської області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2015 року № 832 - р.

Разом з тим, координатором Офісу реформ акцентовано увагу на проблемах, які виникають в області під час впровадження реформи місцевого самоврядування та  з децентралізації влади. Поряд з районами, які активно працюють в напрямі реформування (Чаплинський, Каланчацький, Каховський та ін.), ряд районів не виявляють зацікавленості у впровадженні реформ. Не проводиться інформаційна робота серед населення, не ініціюються збори громад, не обговорюються основні аспекти реформ у Білозерському, Великоолександрівському, Верхньорогачицькому, Горностаївському, Нижньосірогозькому, Нововоронцовському, Новотроїцькому районах.

Повністю відсутня діяльність в напрямі реформи децентралізації в містах обласного та районного значення. Навіть коли ефективно працюють спеціалісти районних державних адміністрацій (наприклад – у Цюрупинському та Голопристанському районах), реформа саботується саме на рівні міст. Спостерігається несприйняття реформ на рівні більшості районних рад, які налаштовують проти процесу реформування місцеві сільські ради (керівництво та депутатські корпуси). На місцевому рівні відчувається серйозний вплив з боку керівників сільськогосподарських підприємств та бізнес-еліт на процес децентралізації в області.

Також існують ряд проблем на центральному рівні, які гальмують реформування. Зокрема, Верховною Радою України не прийнято ряд нормативно-законодавчих актів з тематики децентралізації (№№4772, 4773 щодо спрощення процедури створення ОТГ; №3390 та 4676 щодо недопущення блокування створення ОТГ обласними радами та формування громад на території суміжних районів та ін.). Новостворені ОТГ мають пройти процедуру перших виборів, але на сьогодні ЦВК не призначає вибори в усіх новостворених громадах через брак бюджетних коштів. Існує потреба внесення змін до виборчого законодавства та Конституції України.

«Якщо до цих пір представники громадські збиралися більше поодинці, на підтримку якихось конкретних проектів рішень або навпаки для того, щоб не прийняли конкретні рішення в обласній раді, то сьогодні у громадських організацій виникла ідея об'єднатися єдиним фронтом на підтримку реформи децентралізації», - підкреслила координатор регіонального офісу реформ.

Далі виступив керівник Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії Олександр Мошнягул, який презентував проект Меморандуму про створення зазначеної коаліції громадських організацій.

«У нас сьогодні багато різноманітних об'єднань, ініціативних груп громадськості, які в тій чи іншій мірі надають допомогу в процесі децентралізації. Я особисто бачу процес децентралізації ширше, ніж тільки об'єднання громад. Об'єднання громад - це один з елементів, перший крок для того, щоб перейти до більш глобальних перетворень - передачі повноважень від центральних органів влади на місця. Структурні зміни представницьких, виконавчих органів – поки це все в перспективі», - прокоментував Олександр Дмитрович.


Також він назвав виклики, що можуть серйозно загрожувати успішній реалізації реформи децентралізації на Херсонщині: це політизація ходу реформи, непоінформованість про реформу мешканців територіальних громад, влада не завжди чує думку громад, громадам не вистачає фаховості, існує прихована опозиція ідеї реформи з боку окремих підрозділів влади на місцях.

За словами Мошнягула, коаліція громадських організації буде сприяти більш ефективному та прозорому впровадженню реформи децентралізації, допоможе громадам об’єднуватись свідомо, на підставі об’єктивної інформації та реальних фінансових розрахунків.  Сам Меморандум передбачає об’єднання ресурсів та зусиль активних НДО регіону для  забезпечення громад та їх мешканців якісними правовими, інформаційними  та консультаційними послугами.

Потім слово взяв в.о. виконавчого директора РВ Асоціації сільських та селищних рад у Херсонській області Андрій Должиков, який зазначив:

«Необхідна допомога громадам на місцях. Адже інвестиція один долар в знання дає в перспективі 15-18 доларів прибутку. Тому знання, які сьогодні потрібно вкласти в громади, що об'єднуються, допоможуть їм зробити новий стрибок у житті. Такого роду об'єднання організацій, експертів, які могли б допомогти знаннями в першу чергу, дозволило б показати позитивні приклади», -  прокоментував Андрій Должиков.

Також він розповів про програму DOBRE, яка впроваджується на Херсонщині і також допоможе об'єднаним громадам, в тому числі й отримати фінансування.

Експерт Ресурсного центру сприяння розвитку місцевої демократії Володимир Молчанов сказав про необхідність захищати громади від політичного тиску, не дозволяти опускати їх соціально-економічні показники. Щодо боротьби з популізмом деяких політичних сил, експерт рекомендує щільну роботу з місцевими елітами і просвітництво жителів громад.


Радник голови Херсонської обласної державної адміністрації Наталія Возаловська розповіла учасникам круглого столу, що люди сприймають добровільність реформи як «хочу об’єднуюсь, хочу не об’єднуюсь». Це неправильно. За словами Наталі Анатолівни, добровільність тут означає, що люди не можуть залишитися поза реформою, але вони можуть самі вибрати формат об’єднання. І цим скористалися і політики, і пани-землевласники, які вважають, що вони можуть диктувати свої умови і коли збираються загальні збори селян, починають просто «зіштовхувати» людей один з одним, маніпулювати думкою. Люди починають ворогувати на сільському рівні.

«З людьми потрібно вести діалог, розповідати про суть реформи, її переваги, розбудити в них українську господарність. Вони вже не дуже довіряють політикам, але ще довіряють представникам громадських організацій. Тому тут дійсно треба об’єднати всі наші зусилля для того, щоб зберегти злагоду в селищних громадах», - додала пані Возаловська, додавши, що Херсонщина – область прикордонна, тому треба пильнувати, щоб все було спокійно.

Свою думку щодо впровадження реформи децентралізації на Херсонщині висловив і експерт Ресурсного центру Ресурсного центру сприяння розвитку місцевої демократії, голова ХОО КВУ Дементій Бєлий:

«На сьогодні у нас склалася неприємна, патова ситуація, яку можна порівняти з літом 1917 рок, коли влада валяється на землі, і її можуть будь-хто підібрати. Дії деяких політиків, які політизують процес, падає на грунт низької правової культури селян. Люди залякані, легко керовані, тому їм потрібні нові знання, розуміння, потрібно розширювати їх горизонти. В цьому відношенні громадські організації можуть допомогти».Дементій Васильович назвав процес, який відбувається на Херсонщині, «повзучим кріпацтвом» та зазначив, що, на жаль, реформа буксує на всеукраїнському рівні, не вистачає законів, які б могли допомогти.

«Потрібні революційні зміни в нашому законодавстві. Але на жаль, наші народні депутати, поки з різних причин не в змозі займатися цим. Одним із завдань нашої коаліції міг би бути вихід на всеукраїнський рівень і спілкування з експертами, політиками», - підсумував Дементій Білий.

Загалом дискусія, яка розпалилася під час круглого столу, в черговий раз підтвердила, що питання децентралізації на Херсонщині є вельми актуальним. Представникам громадських організацій, присутнім на круглому столі, було запропоновано підписати Меморандум, який передбачає такі головні напрямки діяльності:     

організація і проведення спільних заходів, у тому числі «круглих столів», тренінгів, громадських обговорень, консультацій, фокус-груп та інших заходів, спрямованих на досягнення мети Меморандуму;
збір даних та проведення соціально-економічного аналізу стану територіальних громад; дослідження основних тенденцій їх розвитку;
організація та проведення публічних заходів з метою обговорення ходу об’єднання в конкретних громадах, надання консультацій громадянам;
постійний моніторинг ходу реформи децентралізації та процесу об’єднання громад в радах області,
проведення інформаційних кампаній, інформування громадян про сутність реформи децентралізації;
протистояти надмірній політизації заходів реформи, намірам використовувати її в політичних інтересах;
створити умови для надання громадам якісної правової, інформаційної та методичної підтримки;

Майже всі присутні члени громадських організацій підтвердили свою згоду вступити в коаліцію і підписати цей Меморандум, також поступило декілька пропозицій щодо доповнення його тексту. Було прийнято рішення продовжити спілкування в електронному форматі та створити робочу групу для практичної реалізації прописаних в Меморандумі мети та завдань.

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Берислав: зустріч з владою. «Громадське коло навколо Бериславської громади: стань архітектором відновлення».

Підсумкова діалогова Платформа в Бериславській громаді: надбання та перспективи