ПЕРШИЙ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ФОРУМ РАД ВПО: ХЕРСОНСЬКА ДЕЛЕГАЦІЯ ПРЕЗЕНТУЄ СЕБЕ ТА НАВЧАЄТЬСЯ

Форум  в листопаді 2023 р. став широкою платформою для діалогу, яка об’єднала понад 350 учасників: представників ВПО, урядовців, громадський сектор та міжнародні організації. Серед них  і Херсонська делегація, яка представляла наш регіон. Це експерт ГО Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень (ПЦПСД) Олег Дядюн,  представники Бериславської та Милівської територіальних громад Маргарита Гришко та Любов Мінько, голова Херсонської районної військової адміністрації Михайло Линецький, регіональний координатор в Херсонській області від благодійного фонду "Стабілізейшн Суппорт Сервісез" Оксана Тропіна. 

Масштабний триденний захід організував Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» у партнерстві з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України і за підтримки UNHCR Ukraine - Агентство ООН у справах біженців в Україні й Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX in Ukraine).

Форум  став майданчиком для дискусій, обміну досвідом, колективного пошуку рішень та презентації досягнень, обговорення викликів, запровадження кращих міжнародних практик інтеграції переселенців і відновлення України.  Завдання покращити взаємодію між владою і громадськими та міжнародними організаціями, які допомагають ВПО, напрацювати дієві алгоритми підтримки, адаптації та інтеграції переселенців у нові громади – всі ці задачі вивішували  учасники Форуму протягом трьох днів.   

Відкрила роботу Форуму Віце-прем’єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук. Вона подякувала владі у регіонах, міжнародним партнерам та громадському сектору, всім, хто працює на місцях і розуміє, що потрібно переселенцям. 

Наразі по всій Україні вже утворено 529  Рад ВПО. Спікери напрацьовували бачення загальнонаціональної мережі Рад ВПО, обговорювали подальші плани щодо їхньої діяльності та забезпечення їх ефективного і незалежного функціонування. Підсумком роботи Форуму стане спільна резолюція, над якою вже працюють учасники заходу. 

Участь у панельних дискусіях взяли урядовці, парламентарі, представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, місцева влада, члени Рад ВПО з регіонів, керівники благодійних організацій, представники міжнародних організацій. Активні  представники Херсонської делегації,  серед яких були і члени Рад ВПО Бериславської та Милівської громад, також взяли активну участь в обговоренні проблем та вирішенні питань, в навчанні та практичних заняттях,  в уважному ставленні  до іншого досвіду. 

Олег Дядюн, експерт ПЦПСД, у співбесіді з народним депутатом  Сергієм Козирем  обговорив глобальні завдання рад ВПО у Херсонській області, серед яких  провідним   є ПОВЕРНЕННЯ  наших ВПО до своїх  громад. Для цього необхідно створити  гідні умови.  А це  комплексне завдання  взаємопов'язане з відновленням громад, які постраждали від війни. На нашу думку,  саме держава повинна взяти на себе ініціативу по створенню умов для відновлення  територіальних громад. Наразі  держава може взяти на себе  вирішення наступних питань:

1. Моніторинг та допомога в виготовленні містобудівної документації (у багатьох міст, сіл відсутні генеральні плани населених пунктів та інше), без яких буде ускладнена відбудова.

2. Виготовлення (за можливості) проєктної документації по водопостачанню, водовідведенню,  енергозабезпеченню, газопостачанню.

3. Облік та запуск роботи родовищ місцевих матеріалів (пісок, щебінь, камінь бут).

4. Розробка з повним пакетом дозволів проектів типового індивідуального житлового будівництва,  безкоштовна база  готових проектів індивідуального житлового будівництва. Проекти типових багатоповерхівок.

6. Вивчити та максимально спростити процедуру підключення до комунальних послуг ( вода, газ, електроенергія). 

Маргарита Гришко,  в.о. начальника відділення соціального захисту населення Бериславської міської ради Херсонської області, поділилась своїми враженнями: 

«Я приємно здивована та в захваті від масштабності цієї події, від організованої ділової атмосфери,  від високого  рівня вирішування  проблемних питань та викликів. Зараз РАДИ ВПО В ПОЛІ ЗОРУ УКАЇНИ ТА СВІТУ!  ЗАРАЗ  ЧАС ВПО! Підтримка держави та міжнародних фондів, вивчення міжнародного досвіду, ідеальне поєднання різних форм роботи учасників Форуму, відкрите та відверте спілкування, знайомство з різними громадськими організаціями, обговорення шляхів співпраці – все це зробило  участь у Форумі надзвичайно ефективною для  моєї подальшої роботи. Рада ВПО – це  підтримка на шляху інтеграції до нового життя,  до життя в нових умовах. Адвокація,  робота зі зверненнями, основні цілі і завдання Рад ВПО,  дорожня карта Рад  ВПО – саме ці теми виявились надважливими для мого усвідомлення нових знань та розуміння. Ніхто на Форумі не залишився байдужим. Активне обговорення з колегами перших кроків  оновленого усвідомлення  нових робочих шляхів стало  моєю першою справою  після  повернення додому, на роботу».

Мінько Любов Анатоліївна, член Ради ВПО, начальник Милівської сільської військової адміністрації  Бериславського району Херсонської області розповіла про надбання трьох днів на Форумі: 

«Абсолютно позитивні важення та вдячність переповнюють мене після завершення Форуму. Не так просто було мені як осадовій особі  отримати дозвіл на цю поїздку, тому я вдячна також і Херсонській обласній військовій адміністрації за надану можливість повчитися, поспілкуватись, отримати нові навички та ознайомитись з досвідом колег з інших міст та сіл України. 

Ми представляли зовсім недавно створену Раду ВПО, на відміну від колег, бо ми живемо в червоній зоні бойових дій, тому для мене особливо важливим був міжнародний та загальноукраїнський досвід цієї діяльності. З кожного виступу, доповіді, дискусії, з кожної практичної вправи протягом трьох днів роботи на Форумі   я назбирала частинки корисних для нашої громади пазлів, з яких вже дома поступово буду складати цілісну картину успішної роботи з ВПО. Ключові навики та контакти з колегами з усієї України виявились дуже корисними для нашої майбутньої співпраці. 

Якщо в перший день роботи Форуму ми слухали важливі доповіді представників влади та міжнародних організацій, Євросоюзу та ООН, тому його можна назвати «дипломатичним днем», то другий і третій день були повністю присвячені роботі в групах, практичним вправам, практичним завданням для кожного учасника. Можна було обрати будь-яку тему, і я вибрала створення Дорожньої карти для роботи Ради ВПО. Ми довго складали свою Дорожню  карту в групі, але після спільної дискусії та критичних зауважень колег та менторів ми повністю змінили своє бачення! Виявилось, що ми розробили  цей  документ більше для  Ради ВПО, самі для себе, а власне НЕ для самих ВПО! 

Довелося поставити під час обговорення проблем і болючі питання щодо зловживань деякими людьми можливостями статусу ВПО, коли  є можливість на короткий термін переїхати в інший населений пункт, та навіть на іншу вулицю в рамках одного села чи селища, оформити там статус ВПО  та отримувати всі належні виплати, а потім повернутись в свою «гарячу точку» проживання і там теж отримувати всю необхідну державну та міжнародну допомогу. Такі люди зловживають війною та важким становищем, вони обкрадають державу, вони не хочуть працювати, хоча роботи зараз в громаді багато і потрібні робочі руки. Але навіщо їм працювати, якщо вони повністю покривають всі свої життєві потреби – їжу, одяг, опалення, гроші – за рахунок  матеріальної допомоги? Таким чином формується дуже небезпечна тенденція перетворення багатої кількості  громадян на людей, які просто не хочуть і не вміють працювати, паразитуючі на державній допомозі, яка зараз конче необхідна  перш за все нашій армії та захисникам країни.  

Так трапилось, що окрім  чисто духовно-інтелектуальних надбань під час роботи Форуму, нам вдалося ба більше! - отримати зовсім практичну вигоду: завдяки спілкуванню в реальному житті віч на віч з керівництвом Міжнародного Червоного Хреста та  програм ООН,  ми змогли отримати згоду на допомогу Милівській територіальній громаді  для опалювального сезону на  цю зиму. Нам точно  пообіцяли передати необхідну кількість паливних брикетів, і нарешті  після особистого спілкування нам  надали відповідь на наші довгі  листи-запити, які ми надсилали в різні інстанції ще з серпня місяця, готуючись заздалегідь до зими. 

В перший же день роботи після повернення з Форуму я перш за все зібрала всіх своїх колег в Милівській раді та розповіла про нові  знання та досвід, поділилась своїми новими планами та пропозиціями для подальшої роботи ради ВПО». 

Оксана Тропіна регіональний координатор в Херсонській області від благодійного фонду "Стабілізейшн Суппорт Сервісез",  поінформувала: 

«Учасники Форуму від Херсонської області досить активно працювали три дні. Звичайно, що нам ще нема чим похвалитися, так як ради ВПО, що створені в нашій області, занадто «молоді» і не мають такого, як в інших областях, досвіду роботи. Більш того, у нас вони створювалися (окрім Милівської громади) лише після вказівки зверху, а не з ініціативи жителів громад та самих  ВПО. 

На сьогоднішній день переважна більшість новостворених рад не є активними і навіть інколи не знають, що далі робити. Саме тому для учасників нашої області було корисно поспілкуватися з іншими представниками Рад ВПО. Зрозуміло, що Ради можуть стати дієвим інструментом для вирішення багатьох питань переміщених громадян. Але не можна виключати і варіант розвитку подій, коли вони (ради ВПО) «помруть» з якихось причин. Наприклад, склад Ради може бути неактивним, не матиме зацікавленості в роботі, не матиме підтримки з боку ОМС і таке інше. Це також досвід роботи і ми свідомі того, що можемо отримати і такий. 

І ще ми говорили на Форумі про такий собі «туризм» ВПО на Херсонщині. Це коли громадяни переміщуються в межах однієї громади або навіть в межах одного населеного пункту. Такі випадки є, особливо після підриву Каховської дамби та підтоплень у багатьох населених пунктах. І тут треба говорити зовсім про інші проблеми. Точно не про потребу у роботі або місце у навчальному закладі для дитини, бо люди не втрачають їх у випадку переміщення у сусіднє село. На прикладі одного району (Херсонського) Михайло Линецький у своєму виступі розповів, що внутрішньо переміщені особи деокупованої частини області мають доступ до усіх послуг, гарантованих державою: медичних, освітніх, соціальних, юридичних, психологічних. 

Разом з тим маємо досить багато питань, що наразі залишаються відкритими. Одними з основних є житло: ремонт або відбудова. Також часто постає питання про відсутність роботи в селах з однієї сторони і катастрофічний кадровий голод з іншої у місті. Україна не є першою, де відбувається переміщення людей, але ми стали країною, де за досить короткий період часу вимушено перемістилася така величезна кількість громадян (більше шести мільйонів людей). На Форумі представники міжнародних організацій розповіли про свій досвід, який вже мають і яким чином цей досвід може бути використаний у нас. 

Попереду багато роботи. Вірю в те, що настане час, коли на Херсонщині і Україні взагалі не буде внутрішньо переміщених осіб: чи вони повернуться додому, чи інтегруються та нарешті почуватимуться вдома там, де опинилися».

Наразі розпорядженням начальника Херсонської ОВА Олександра Прокудіна створено Раду ВПО при Херсонській ОДА, і членом її обрано Оксану Тропіну, вітаємо! Нарешті Рада ВПО почне діяти і в масштабах всієї Херсонської області. 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».

Галина Бахматова

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Берислав: зустріч з владою. «Громадське коло навколо Бериславської громади: стань архітектором відновлення».

Підсумкова діалогова Платформа в Бериславській громаді: надбання та перспективи