Навчання основам бюджетного процесу для Тягинської громади Херсонської області
18 вересня відбувся тренінг з теми «Основи бюджетного процесу в громадах» для Громадської ради відновлення Тягинської громади, його провели експерти Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень (ПЦПСД).
Головними навчальними темами тренінгу були: структура місцевого бюджету; етапи бюджетного процесу; основні документи місцевого бюджету; громадський супровід і контроль бюджетного процесу.
Тренери Володимир Молчанов та Дементій Бєлий, експерти ПЦПСД, працювали над підвищенням навичок громадського супроводу бюджетного процесу у місцевих активістів.
Учасники дізналися зокрема про структуру надходжень місцевого бюджету, а потім у режимі вільної дискусії обговорили пропозиції експертів проєкту щодо фіскального заохочення бізнесу до створення нових робочих місць через безвідсоткове довгострокове кредитування з бюджету в межах сплаченого таким бізнесом до цього бюджету податку на доходи фізичних осіб - найманих працівників. В умовах майже повного руйнування інфраструктури громади саме такі неординарні рішення і є єдиним шансом відновити господарську діяльність!
Учасники дізналися, яким чином проходить формування місцевого бюджету і які основні джерела надходжень до місцевого бюджету: це податкові надходження - 60% ПДФО, єдиний податок всіх різновидів, плата за землю всіх різновидів, акцизний збір, податок на прибуток комунальних підприємств, місцеві податки і збори; неподаткові надходження - штрафи, пені, мита; трансферти (субвенції (переведення коштів з бюджетів вищого рівня на виконання делегованих повноважень), найбільша з яких освітня), дотації, тобто пряма допомога в разі нестачі доходів (або якщо громада надто заможна, то навпаки, вона дотує державу).
Зацікавила учасників і процедура складання та затвердження бюджету і яким чином громадськість може в цьому взяти участь? Проводиться збір потреб і пропозицій через механізми консультацій з громадськістю, через громадський бюджет, через бюджетні запити.
З чого складається структура видатків головного розпорядника місцевого бюджету? Це видатки на керівництво і управління: утримання апарату, адміністративних будівель, транспорту, зв’язку; видатки на основну діяльність – надання публічних послуг, фінансування проектів місцевого розвитку.
Центральною темою тренінгу стала сесія "Методи та інструменти громадського контролю": яким чином громадськість може забезпечити прозорість та підзвітність місцевих бюджетів? Учасники виконали практичні завдання щодо аналізу бюджетних документів та різних видів громадського контролю за використанням бюджетних коштів.
Юридичні аспекти громадського контролю:
- Законодавче забезпечення бюджетного процесу та громадського контролю. Тренери надають посилання на Бюджетний кодекс як базовий нормативний документ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2456-17#Text інформують про зміст 1,2, 20, 28 статей БК.
Коротка інформація про проект, в рамках якого проводиться тренінг
Проект «Сприяння залученню жителів Тягинської громади до процесів відбудови» був розроблений громадською організацією «Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень» в рамках Програми "Демократія і належне врядування" Міжнародного фонду «Відродження». Мета проекту: сприяти швидкому та ефективному відновленню Тягинської сільської громади Херсонської області шляхом активного залучення жителів до розробки та широкого обговорення відповідних програмних документів; підвищення фахового рівня посадовців місцевої влади та активістів. Тягинська громада активно долучається до загальноукраїнських процесів відновлення держави в кожному населеному пункті за допомогою громадських експертів та міжнародних донорів.
Матеріал підготовлено в рамках проекту ПЦПСД «Сприяння залученню жителів Тягинської громади до процесів відбудови» за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Галина Бахматова
Комментарии
Отправить комментарий