Як громадський контроль допоможе оздоровленню місцевих фінансів

Саме це 1-3 листопада 2017 р. «Школі громадянської дії ФРММ» навчали експерти громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети» 27 представників місцевих громадських груп та органів місцевого самоврядування з 3-х міст обласного значення (Миколаїв, Вознесенськ, Первомайськ ), 3-х об’єднаних територіальних громад (Баштанська, Воскресенська, Кам’яномостівська еленоподівська ОТГ) та громадськості Березанського району Миколаївщини. Матеріали тренінгу на http://goo.gl/YBBEjt


Всі вони стали випускниками другого навчання для потенційних грантерів конкурсу ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва (ФРММ)» http://frgn.mk.ua/?page_id=1192 «Ефективність, прозорість місцевих бюджетів в Миколаївській і Херсонській областях під контроль громад – 2017». Перше навчання для  місцевих громадських груп нещодавно відбулось у «КМЦ. Херсон» http://frgn.mk.ua/?p=9337

«За рецептом – значить смачно та корисно для здоров’я фінансів громад!»Тренер — фінансовий експерт ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» Тетяна Золотухіна розповіла присутнім про бюджетну систему, зокрема сутність програмно-цільового методу (ПЦМ)  бюджетного планування та умови, при яких його застосування зробить витрачання місцевих бюджетних коштів більш ефективним. Для розуміння теми учасники семінару розглядали конкретні приклади, закріплювали матеріал під час практичної частини навчання.

«..Відкритість і прозорість є важливою умовою для досягнення витрачання публічних коштів місцевих громад. А ПЦМ — це метод, що відкриває усім бажаючим найцікавіше — ціну товарів, робіт і послуг, які закупаються за кошти громади, бюджетні гроші. Такої інформації в бюджетній документації раніш не було.

Метод побудований таким чином, щоб кожен платник податків знав, скільки йому коштує закупівля однієї тонни піску для посипання доріг; вартість капітального ремонту 1 кв. метру покрівлі; вартість кронування однієї дерева, утримання 1 дитина в дитячому садочку та ін. При ПЦМ ціна робіт та послуг надється в вільному доступі для широкого загалу в обов’язковому порядку.

«Робимо як Ми». Або дієві рецепти лікування місцевих фінансів.

Тренер «людською мовою» громадським активістам довела важливість опанування методики громадського аудиту доброчесності запровадження програмно-цільового методу і ефективності витрачання коштів місцевого бюджету та механізмів захисту прав мешканців та інтересів периферійних громад у бюджетному процесі міста обласного значення чи ОТГ.

«..Проведення громадського аудиту всіх стадій місцевих бюджетних процесів  допоможуть місцевим громадським групам знайти чім хворіють місцеві фінанси. Факти громадського аудиту стануть аргументами за допомогою яких на громадських слуханнях, засіданнях громадських дорадчих рад при виконавчих органах місцевого самоврядування можливо переконати місцевого голову і депутатів у прийнятті «ліків, що виявила активна та розумна громадськість…» — наголосила експерт-методист проекту.

Також на прикладах практичних кейсів ФРММ та його грантерів/партнерів  можливості механізмів впливу місцевих громадських груп на прозорість, відкритість та ефективність місцевих бюджетних процесів. До висновків громадського аудиту варто прислухатись  З 2015 р вже тричі довели ФРММ та його грантери і місцеви громадські групи-отримувачі коуч-супровиду експертів.  Докладніше на  http://frgn.mk.ua/?p=9225

Так учасники громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети» протягом 2015-17 р. вивели м. Вознесенськ, Баштанську міську ОТГ у лідери доброчесності запровадження ПЦМ http://frgn.mk.ua/?p=9311.

А м Миколаїв з міст — ауцайдерів прозорості бюджетного процесу 2015 , зміг зробити ряд кроків, що дозволило у 2017 р наблизитись до лідерів. Докладніше http://frgn.mk.ua/?p=9273

Як отримати підтримку громадським контролерам

Експерт –ФРММ представила методику розробки проектної заявки від місцевої громадської групи( неформальної ініціативної групу мешканців або НГО) на конкурс грантової та коуч-підтримки «Ефективність, прозорість місцевих бюджетів в Миколаївській і Херсонській областях під контроль громад – 2017», що оголосив ФРММ http://frgn.mk.ua/?page_id=1192 «

Випускники навчання за допомогою експерта напрацювали концепти проектів , що спрямовані на оздоровлення фінансів своїх громад. Зокрема, вчились як сформулювати проблему проекту, ціль, завдання та комплексі дії з їх досягнення.


Справжнє задоволення від навчання отримали представники громад Миколаївщини. А саме, враження випускників навчання :

Світлана Березовська‎ в Громадська організація «Центр розвитку місцевої демократії Голос громади» —  «Приємно, що на тренінгу з Баштанської ОТГ було присутніх 6 наших представників. Громада починає «пробуджуватися» і її сьогодні цікавить як правильно проводити громадський контроль місцевих бюджетів. І саме це ми вивчили у «Школі громадської дії ФРММ»

Димтро Душейко- громадській діяч , підприємець з м Миколаєва» — Приємне враження від кваліфікації експерту ФРММ Тетяни Золотухіної. Саме її знання бюджетного процесу визначило настрої учасників, створило конструктивну атмосферу тренінгу. Коли спілкуєшся з експертом такого рівня, це дає потужну мотивацію до дій, дає впевненість у тому, що ініціативи небайдужих до суспільних змін людей мають надійну підтримку».

Прес-служба ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва»

P.S.

ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» http://frgn.mk.ua в партнерстві з Херсонською ГО «Причорноморський  центр політичних  і соціальних досліджень» http://pcpsd.blogspot.com

за підтримки NED (м. Вашингтон, ОК, США) оголошує конкурс мікрогрантів:

Ефективність, прозорість місцевих бюджетів в Миколаївській і Херсонській областях під контроль громад – 2017

Цілі конкурсу:

Підвищення спроможності громадян щодо участі у бюджетному процесі місцевого рівня, та щодо застосування дієвих методів контролю ефективності виконання місцевих бюджетних/цільових програм.
Підвищення спроможності громадян щодо застосування механізмів поточного контролю використання бюджетних коштів через процедури тендерних закупівель.
Просування дієвих механізмів, що забезпечують прозорість та ефективність бюджетного процесу, та підзвітність використання бюджетних коштів, на місцевому та обласному рівнях.
Формування сталих партнерств за участю об’єднань громадян та місцевого бізнесу, що започатковують компанію по вирішенню проблеми відповідно до спільного плану солідарних дій.
Відпрацювання методів залучення городян до заходів компанії з просування дієвих механізмів, що забезпечують контроль формування бюджету та використання бюджетний коштів на місцевому рівні:
б) навичками контролю органів місцевого самоврядування (ОМС) в процесі виконання місцевих бюджетів.

в) навичками дієвого оскарження в компетентних органах порушень в бюджетному процесі, в т.ч. в процедурах держзакупівель.

Географія конкурсу: міста обласного значення, об’єднані територіальні громади Миколаївської та Херсонської областей.

 Термін подачі заявок: 30 листопада 2017 р. Форма заявки на конкурс.

Тривалість реалізації проекту: не більше 5 місяців. Розмір гранту: до $800

Оголошення  результатів: 25 грудня 2017 р.

Початок реалізації проектів – 01.01.2018р.

E-mail: fondnikol@gmail.com  та nzmp@ukr.net

Довідки: Тел (0512) 47-38-79, тел (095) 242-51-24. 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Берислав: зустріч з владою. «Громадське коло навколо Бериславської громади: стань архітектором відновлення».

Підсумкова діалогова Платформа в Бериславській громаді: надбання та перспективи