В Херсоні тривають дискусії навколо грошової оцінки землі


У Кризовому медіа центрі. Херсон відбулося обговорення позицій громадськості у формуванні підходів до нормативно-грошової оцінки земель територіальної громади міста Херсона. Майже дві години дискусії, за підсумками якої всі погодилися з тим, що оцінка повинна бути. Але залишилися питання її впровадження.

Коротка історія питання

Херсон – разом із Кропивницьком єдині міста серед обласних центрів, в яких не має чинної нормативно-грошової оцінки землі громади. Через те обсяг оподаткування земельних ділянок для більшості землекористувачів нашого міста є меншим у вісім-дев’ять разів ніж в інших містах. А частина землекористувачів взагалі не вносить плату за землю, оскільки вважає базу для нарахування (нормативну оцінку 2000-го року) незаконною. Одночасно існує думка, що запровадження стандартної нормативно-грошової оцінки суттєво погіршить й без того низьку конкурентоспроможність  херсонського бізнесу.

12 травня відбулися громадські слухання з цього приводу, на яких виникли серйозні розбіжності в ставленні до введення нормативно-грошової оцінки.
На обговорення проблемного питання були запрошені представники громадськості з різними поглядами для формування спільної позиції.
 
Модератори запропонували до обговорення наступні питання:
- Чи можна в сучасних умовах обійтися без ухвалення нормативно-грошової оцінки землі в Херсоні;
- Чи дійсно постраждає малий та середній бізнес від ведення нормативно-грошової оцінки землі. Кому вигідна наявність або відсутність цієї оцінки в місті
- 362 грн на рік за 1 квадратний метр – це багато чи мало для бізнесу у Херсоні

Головними спікерами виступили:
Валерій Гурківський, голова Херсонської міської організації Громадський рух «Народний контроль»
Володимир Молчанов, керівник ГО «Транспорт Херсонщини»
Максим Ващук, в.о. директора департамент містобудування та землекористування
департаменту.

В обговоренні також взяли участь Ірина Бродовська, представниця громадських префектів, Андрій Яценко, голова Національного конгресу батьків України, депутат міської ради Олег Романюк, представник спільноти підприємців Костянтин Шульга, голова громадської ради при Херсонському міському голові Олександр Мошнягул та інші.

Всі учасники погодилися в тому, що міській громаді необхідна нормативно-грошова оцінка, яка є базовим документом для нарахування земельного податку, але є різні групи підприємців та громадян, які мають різні інтереси та економічні можливості й влада повинна враховувати ці особливості, щоб не загубити малий та середній бізнес та зберегти можливості для великого бізнесу залучати інвестиції.

Тому, процес введення нормативно-грошової оцінки повинен пройти довгий шлях консультації та узгодження – говорили одні учасники. Інші висловлювалися категорично проти, вважаючи, що на сьогодні вже є всі умови для введення нормативно-грошової оцінки, а територіальна громада втрачає мільйони гривень у зв’язку із зволіканням у проведенні земельної оцінки.

Так, громадський префект Ірина Бродовська зазначила, що були підготовлені запити до Державної фіскальної служби, які показали, що земельний податок платило лише державне підприємство Комінтерн. Але у 2018 уже відмінили.

Голова ГО «Транспорт Херсонщини» Володимир Молчанов у своєму виступі зазначив, що у зв'язку з тим, що  в місті відсутня  легітимна нормативно-грошова оцінка.
В результаті, «хитрі ділки, які володіють десятками квадратних кілометрів землі під колись задешево прихватизованими і ними ж зруйнованими заводами й нічого не платять».
«Передусім відсутність нормативно-грошової землі вигідна олігархічним прихватизаторам. Жоден з них не викупив землю під "своїм" заводом. Лише один з них оформив її в оренду. Решта "просто" сидить на підставі виділення в далеки совєцькі часи землі в постійне користування. І - не платять».
«Але чи херсонцям їх проблеми не байдужі? Яка від них користь місту? Руїни? Чи 20-30 робочих міст (охоронців)?»

Голова Громадського руху «Народний контроль» Валерій Гурківський  наголосив, що нормативно-грошовій оцінці землі повинно передувати інвентаризація землі та дотримання процедури ухвалення цієї оцінки. На сьогодні виникають навіть суперечності у тому, якою площею землі володіє громада Херсону.

Підприємець Костянтин Шульга зазначив на недовірі, яка існує у середовищі підприємців до влади. На сьогодні, на його думку, бюджет перетворився на корито для депутатів та чиновників, й тому податки використовуються нераціонально. Й тому треба спочатку навести порядок із раціональним та прозорим використанням коштів, а потім збільшувати податки та збори з підприємців.

Директор департаменту містобудування та землекористування департаменту Херсонської міської ради Максим Ващук надав детальні роз’яснення на всі питання та ще раз наголосив на необхідність проведення законної процедури введення нормативно-грошової оцінки. На його думку, можна вводити різні перехідні періоди, але нормативно-грошова оцінка повинна бути. Й іншого шляху її ведення, ніж через громадські обговорення та консультації немає.

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Берислав: зустріч з владою. «Громадське коло навколо Бериславської громади: стань архітектором відновлення».

Підсумкова діалогова Платформа в Бериславській громаді: надбання та перспективи